גיליסט היא קהילה חברתית וירטואלית שחוצה לפעמים את הגבולות האינטרנט ונכנסת לחיים וללב של המשתמשות* בה. היא נולדה, ונולדת כל יום מחדש, מתוך הצרכים של החברות בה. המון א/נשים שחולקות ביניהן מידע על דירות, עבודות, סדנאות, ואירועים – או על כל דבר אחר שעולה בדעתן, בין אם מדובר בחוויה מרגשת שהן חוו או משאלה מיוחדת שרק הגיליסט תוכל לעזור בהגשמתה.

 

 

איך זה קרה?

הגיליסט נולדה ממש בטעות. לא תכננתי אותה. היא פשוט נהייתה. זה התחיל ממיילים שהייתי מעבירה לקומץ חברות, שידעתי שמחפשות מידע מסויים (דירות, עבודות, עניינים). אני אשה של א/נשים ותמיד הייתי מעורבת במגוון רחב של רשתות חברתיות מסוגים שונים. מידע מעניין זרם אליי מכל מיני כיוונים. בשלב כלשהו, בערך ב-2005, התחלתי להצליב בין הרשתות האלה ולהעביר ביניהן מידע באמצעות המייל. בהתחלה הודעה אחת בכל פעם, ואחר-כך כמה הודעות במייל אחד. סוג של ניוזלטר חובבני לרשימת תפוצה של ממש. מספר הנמענות הלך וגדל, מיילים הועברו הלאה, ואז כבר נהיו לרשימה חיים משל עצמה. התחילו להגיע אליי בקשות לפרסום וגם בקשות הצטרפות – מנשים שלא הכרתי. ביוני 2009 אחת החברות כינתה את הרשימה "גיליסט". כמעט בצחוק. האשה הזאת היא גליה אלוני-דגן, והגיליסט חייבת לה את שמה המבריק והקולע!
 

מה נהייה?

אז בשנים האחרונות נוצרה כאן קהילה מקסימה שעשתה לי חשק להדליק את המחשב כל בוקר. גם אני התמכרתי. לנדיבות. לרצון לתת ולעזור. לשיתוף. לאינטימיות. לפרטים הקטנים. כיף לי מאוד שהצלחנו לחבור יחד - אוסף מיוחד של א/נשים מדהימות שנהנות לתת ולקבל ולתקשר. דרך הגיליסט קרו דברים שבחיים לא האמנתי שיוכלו לקרות כל-כך בקלות. א/נשים, חתולים, כלבים (ואפילו תרנגולות) מצאו בית. א/נשים מצאו פרנסה. חלב אם עודף (וקפוא) מצא את ייעודו. נשים התחילו ללכת לגניקולוגיות ידידותיות למשתמשת, מצאו פרטנריות להקמת עסק (כולל מאפיה נדירה ומשובחת שנולדה בעידודה של הגיליסט), הגשימו חלומות ילדות, התחילו תהליכים משמעותיים של טיפול ואימון ואפילו נפטרו מבעיות בריאות כרוניות. נמסרו בגדים, שמלות כלה, מחשבים, מכשירים חשמליים (הפטיפון מככב כמוצר נחשק), רהיטים משובחים. גם שידוכים נולדו דרך הרשימה – ולא רק זוגיים (למרות שיש גם כאלה!) – אפילו גבר ואשה שאינם בזוגיות (זה עם זו) חברו יחד כדי להביא ילדה לעולם. בקיצור – הכל אפשרי. מישהי קראה לזה "פיית המשאלות האינטרנטית". כל מה שצריך זה לבקש. או להציע. או להמליץ.
 
יום בהיר אחד, אי שם בתחילת 2010, הגיליסט עלתה על גדותיה. התעוררתי למציאות שבה הגיעו כמויות היסטריות של מידע, ולא היה לי זמן לעשות שום דבר חוץ מהגיליסט (ועדיין הזמן לא הספיק). הבנתי שהגיליסט גדולה על הפורמט של רשימת תפוצה בלבד, ושהגיע זמן לשינוי. החלטנו שכדאי לבנות לה בית שבו כל אחת תוכל לפרסם באופן עצמאי את משאלותיה, מצד אחד, ולהמשיך לקבל את המידע למייל, מצד שני. ושנהיה קהילה שתומכת בעצמה.
 
 

תמיכה בהמשך קיומה של הגיליסט

עד להקמת האתר ניהלתי את הגיליסט בהתנדבות, והמידע בו ניתן בשמחה ובחינם. עכשיו כשיש אתר אינטרנט, הסיפור הולך ונהיה מורכב יותר, ויש צורך לתחזק אותו מבחינה כלכלית. בגלל אופיה של הגיליסט השאיפה שלי היא להימנע מפרסום מסחרי. כדי לתמוך באתר כיום אנחנו מבקשות השתתפות של 10 ש"ח בחודש מכל חבר/ה שרוצה להיות פעילה ולפרסם בגיליסט. את המייל היומי עם כל המידע אפשר להמשיך לקבל ללא תשלום. אני מוקירה כל אחת שרוצה ויכולה לתמוך בקיומה של הגיליסט.
 
צ'קים על שם "גיליסט" נא לשלוח ל:
גיליסט
ת.ד. 16052
תל-אביב, 61160 
 

מה קורה פה?

המטרה המקורית של הגיליסט הייתה לחלוק את המידע והשפע, לעודד נשים לקחת לעצמן מקום ולחפש את מה שעושה להן טוב, ובאופן כללי להעצים ולעודד נשים לתקשר ביניהן את הצרכים והרצונות שלהן. על הדרך הגיעו גם גברים – וכל עוד הם איתנו – ברוח, בשפה ובחגיגת המידע – הכל זורם ועובד כמו שצריך. התקווה היא ליצור באמצעות הגיליסט מרחב אינטרנטי בטוח ואינטימי (סֵייפְבּוּק, אם תרצו) שבו תוכל להתקיים קהילה ארוכת טווח המתבססת על ערכים של שיתוף, תמיכה והנאה צרופה. הרעיון הוא להעביר מידע, להניע לפעולה ולשינוי (אישי וחברתי) ולעשות את כל זה בחיוך ובכיף.
 
ועם זאת, הגיליסט היא עדיין הבייבי שלי. מתפרסמים בה תכנים שמתאימים לראיית העולם שלי ושאני מרגישה שהם עושים טוב לעולם. ככל שאני יכולה אני משתדלת להיות מחוייבת לערכים של שיתוף, צדק ותמיכה הדדית. אם מגיעים תכנים שאני מאמינה שעלולים לפגוע במישהי או במה שהגיליסט מנסה לייצר אני בוחרת לא לפרסם אותם. אני תמיד מחזירה תשובה ידידותית ומפורטת. מבטיחה.
 

לסיום

אני מזמינה אותך להצטרף למרחב הזה, לקבל ממנו את כל מה שאת רוצה, ולתת את מה שמרגיש לך נכון וטוב. אני מאמינה שאנחנו יוצרות את המציאות של עצמנו, והגיליסט הוכיחה לי שאנחנו יכולות, במו עצמנו, ליצור לנו משפחה אלטרנטיבית, רשת בטיחות וקהילה שתמיד תמצא מענה לכל צורך שיעלה מאחת מחברותיה.
 
במהלך הדרך זכיתי לתמיכה ולפרגון מהמון חברות גיליסט, שהרעיפו עליי מילים מתוקות מדבש שעודדו אותי להמשיך בדרכי. זה עונג צרוף וכבוד גדול להיות חלק כזה מהחיים שלכן, ותודה על כך שאתן חלק כזה מהחיים שלי. תודה לכל אחת מכן שמלווה אותי במסע הזה, ותודה גם לכל מי שבוחר/ת להצטרף.
 
מאחלת לכן מקסימום עונג מהגיליסט.
 

גילי פליסקין
האמא הגאה

 
*ההודעה מנוסחת בלשון נקבה מתוך העדפה שלי – אבל ממש מתייחסת לכל מגדר אפשרי.

 

שאלות ותשובות
תנאי שימוש באתר